Wijzigingen van het normale btw-tarief in de EU sinds 2016

Sinds 1 januari 2016 is het normale btw-tarief in de 27 EU-lidstaten 13 keer gewijzigd. Deze pagina toont elke wijziging met de datum waarop ze inging, en het tarief dat elk land vandaag toepast.

Zoek het tarief op een datum op

Kies een land en een datum om het normale btw-tarief te zien dat op die dag gold, met de bron ervan.

Duitsland, 1 juli 2020: 16%

Van kracht vanaf 1 juli 2020.

Alle tariefwijzigingen, nieuwste eerst

Van kracht vanafLandNormaal tarief
Roemenië19% naar 21%
Estland22% naar 24%
Slowakije20% naar 23%
Finland24% naar 25,5%
Estland20% naar 22%
Luxemburg16% naar 17%
Luxemburg17% naar 16%
Ierland21% naar 23%
Duitsland16% naar 19%
Ierland23% naar 21%
Duitsland19% naar 16%
Roemenië20% naar 19%
Griekenland23% naar 24%

Drie van deze wijzigingen waren tijdelijk. Duitsland (vanaf juli 2020), Ierland (vanaf september 2020) en Luxemburg (in 2023) verlaagden elk het normale tarief voor een periode en herstelden daarna het oorspronkelijke tarief.

Bronnen per wijziging

Ontwikkeling van het normale tarief per land

Per land het tarief dat vanaf elke datum gold. Een land met één regel heeft zijn normale tarief sinds 1 januari 2016 niet gewijzigd.

LandTariefgeschiedenis
België
  • 21%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Bulgarije
  • 20%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Cyprus
  • 19%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Denemarken
  • 25%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Duitsland
  • 19% vanaf 1 januari 2016
  • 16% vanaf 1 juli 2020
  • 19% vanaf 1 januari 2021
Estland
  • 20% vanaf 1 januari 2016
  • 22% vanaf 1 januari 2024
  • 24% vanaf 1 juli 2025
Finland
  • 24% vanaf 1 januari 2016
  • 25,5% vanaf 1 september 2024
Frankrijk
  • 20%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Griekenland
  • 23% vanaf 1 januari 2016
  • 24% vanaf 1 juni 2016
Hongarije
  • 27%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Ierland
  • 23% vanaf 1 januari 2016
  • 21% vanaf 1 september 2020
  • 23% vanaf 1 maart 2021
Italië
  • 22%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Kroatië
  • 25%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Letland
  • 21%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Litouwen
  • 21%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Luxemburg
  • 17% vanaf 1 januari 2016
  • 16% vanaf 1 januari 2023
  • 17% vanaf 1 januari 2024
Malta
  • 18%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Nederland
  • 21%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Oostenrijk
  • 20%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Polen
  • 23%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Portugal
  • 23%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Roemenië
  • 20% vanaf 1 januari 2016
  • 19% vanaf 1 januari 2017
  • 21% vanaf 1 augustus 2025
Slovenië
  • 22%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Slowakije
  • 20% vanaf 1 januari 2016
  • 23% vanaf 1 januari 2025
Spanje
  • 21%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Tsjechië
  • 21%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016
Zweden
  • 25%, ongewijzigd sinds 1 januari 2016

De tarieven van vandaag

Het normale tarief dat vandaag in elk land geldt, staat op de pagina met de huidige EU-btw-tarieven. EU-btw-tarieven per land

Waar de gegevens vandaan komen

De tarieven zijn samengesteld uit de TEDB-dienst van de Europese Commissie en gecontroleerd aan de hand van de eigen historische tarieftabellen van de Commissie en nationale bronnen, omdat geen enkele bron betrouwbaar is voor tarieven uit het verleden. Alleen normale tarieven zijn opgenomen. Verlaagde tarieven, bijvoorbeeld voor e-books en kranten, niet. Elke wijziging linkt naar de wet of de officiële verklaring waarin ze is vastgelegd. Waar een wijziging naar een nationale belastingdienst linkt in plaats van naar een wet, kon de wettekst zelf niet worden gelezen. De begintarieven van 1 januari 2016 zijn gecontroleerd aan de hand van de tabel van de Europese Commissie.

Download de gegevens

Gratis te gebruiken, ook commercieel, onder de licentie Creative Commons Naamsvermelding 4.0 (CC BY 4.0). Vermeld Duty27 en link naar deze pagina.

Download CSVDownload JSON

Gebruik de gegevens in je code

Dezelfde tarieven zijn beschikbaar als gratis opensourcebibliotheken voor Node.js, Python en Java, en als een MCP-server waarmee een AI-assistent ze kan opzoeken. Ze hebben geen afhankelijkheden, werken offline en geven dezelfde antwoorden als deze pagina. Elke versie bevat de gegevens van het moment van uitbrengen, en er volgt een nieuwe versie als een tarief verandert. Ze zoeken tarieven op; ze berekenen geen btw.

  • Node.js en de browsernpm install @duty27/eu-vatnpm
  • Pythonpip install duty27-eu-vatPyPI
  • Javacom.duty27:eu-vatMaven Central
  • AI-assistenten (MCP-server)claude mcp add eu-vat -- npx -y @duty27/eu-vat-mcpnpm

Broncode en documentatie op GitHub

Vraag een API-sleutel aanLees de documentatie

Deze pagina is algemene informatie, geen belastingadvies. Laat je eigen situatie bevestigen door een belastingadviseur of je belastingdienst.